logo

wacheni kua petty! chipukeezy on alleged beef with kartelo

 Chipukeezy and Kartelo>

Chipukeezy and Kartelo

by Beatrice Ambasa June 11, 2021

Comedian Chipukeezy has, for the first time, addressed his alleged beef with Comedian Kartelo after fans noticed that they are not following each other on Instagram.

Taking to Instagram, Chipukeezy stated that Kartelo is like his younger brother, and that there is no bad blood.

He further argued Netizens to stop being petty and coming up with stories.


"Sidhani nili-unfollow Kartelo. Sisi ni watu wa Ghetto na tuko tu sawa. Hata wewe kwa Instagram yako unaweza pata ume-unfollow…so wacheni kuwa petty wasee. Kwani tunadate, ati sasa tuki-unfollow each other kuna noma. Wacheni Ujinga, Si pia nani aliunfollow mbona hiyo hamkuona.


Hata we have not unfollowed each other, hiyo propaganda wasee wanataka ku-spread ni bullshit. Kartelo ako sawa na ni boy wangu" said Chipukeezy.


“Kartelo mtamuona hivi karibuni akifanya show. Kartelo ako sawa. Acha niwaambie, Acheni ku-encourage hiyo usanii ya hype. Usanii ya Hyoe haiwezi tusaidia, inaffa tufanye usanii iko na reason. You don't have to be present on social media to prove a point that you are relevant.


Appear when you have something good for the people, you don't have keep on pressuring someone like you guys are doing on Kartelo.


Kartelo ako fity, Yeye ni msanii na usanii ni job kama zile zingine. When he is ready he gonna comeback, he has our support. He is my small brother, na ako na support yangu 100%. So ako tu sawa anapanga job" added Chipukeezy.


The statement came at a time fans had raised concerns over Kartelo's whereabouts after he went mute on social media for months.


Related

videos